longdstyle longdstyle
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

A vendor at a festival sells soup for $1.25 per cup or $3.75 per quart.Which is the better buy

Respuesta :

alyssalaze
alyssalaze alyssalaze
  • 02-04-2018
it depends on how much the consumer needs. there are quantities that make the first option cheaper, but there are also quantities that make the second option more desirable
Answer Link
ttemmie
ttemmie ttemmie
  • 02-04-2018
Quarts costs less. There are 4 cups in a quart. So 1.25 x 4 = 5.00 per quart. Therefore, $3.75 per quart costs less than $1.25 per cup.
Answer Link

Otras preguntas

Which process produces carbon dioxide?
Megan makes $480 a week and her boss wanted to give her a 12% raise how much money would Megan make a week after the race​
find the x-intercept of the line -4× - 2y = 16​
How were efforts to westernize problematic for the Ottoman Empire
Question 1. That apple you have for lunch looks nice and red, both indoors and out. Why, how? How is the light different and how does your eye perceive
i’m not sure how to figure out what numbers to fill in and the equation
Anyone know the answer to this?
(50) points for this q
Equation Help For Thank You​
PLS PLS PLS PLS PLS PLS RESPOND SOON!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Marcus is picking songs to play during a slideshow. The songs are each 3 1/2 mi