herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

DUE BY TONIGHT1.8.4 x 10exponet -6 kg to centigrams 2. 1.47 x 10^5mm to kilometers 3.4.7 kg to pounds 4.138.4ox to grams
There were 32 volunteers to donate blood. Unfortunately, n of the volunteers did not meet the health requirements, so they couldn’t donate. The rest of the volu
solve for p and simplify: m=3/4t times (f-2p) please show step by step!
How do I solve this
Jennifer wants to collect rich and varied data about the lives of native americans who live on reservations. she wants to be able to not only document their liv
Compute the theoretical density of caf2, which has the fluorite structure. ionic radii of ca2+ and f- are 0.100 nm and 0.133 nm respectively.
Is the following true or false? Most of the samples of matter are mixtures
According to freitas (2006), games can support the learning styles of visual and kineasthetics learners. games can make teaching and learning more fun, and lear
Did I get it right it’s number 7
What is 3.3 rounded to the nearest whole