joli2020
joli2020
03-08-2017
Mathematics
contestada
Please explain your answer
Respuesta :
texaschic101
texaschic101
03-08-2017
3.57 / 14 = 0.255 = 26 cents per oz
2.04 / 8 = 0.255 = 26 cents per oz
Both cost the same per oz <=
Answer Link
michaelray560
michaelray560
03-08-2017
The answer is C
take 3.57/14 to find the price for one ounce
Repeat 2.04/8
The answers are the same meaning that they both cost the same per ounce
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 86+ )
Otras preguntas
Aimee is a sales representative for an automotive distributor. Her job requires her to travel throughout the state. She relies heavily upon telecommunications t
What is the perimeter of the following figure in centimeters? 28.2 cm 5.7 cm 7.5 cm 57 cm
For (x + 4)(x + 9) to equal 0, either (x + 4) or (x + 9) must equal
Is the function represented by the table linear? x y 10 –6 11 1 12 6 13 12 Yes, because it has a constant rate of change. Yes, because it does not have a const
Many southern states passed laws allowing What?
PLEASE HELP ME???? The weighted credit for a B+ average in a weighted class is _____. A. 3.0 B. 3.33 C. 3.66 D. 4.0
The bill for a meal at a restaurant is $18.75 before tax. You want to tip 15% of this amount. The tax rate on the meal is 8%. What will be the total you pay, in
a student measured the density of gold to be 18.5g/cm3. the accepted value of the density of gold is 19.3g/cm3. what is the percent error of the students measur
Which statement justifies the given ordered pair as a solution to the system of equations? (−1, −13) {y=3x−10y=−2x−15
Consider hitting a baseball with a bat. which scenario is true? the baseball exerts a greater force on the bat than the bat exerts on the baseball. the bat exer