ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

name any two organisation working in Nepal to solve drug abuse​
RHYTHM STUDIES 21-40​
A certain atom has 36 protons. 36 electrons, and 33 neutrons. Its mass number is
Choosing a ________ might be one of the hardest things that you have to do in your college career.
The name of which leader best completes title of the graph
please help.......if y=p+qt+rt^2. where y is distance and t is time. what is the dimension and unit of p,q,and r​
According to a report published by the Pew Research Center in February 2010, 61% of Millennials (Americans in their teens and 20s) think that their generation h
Please help me out!​
While working at a hospital, you notice several used needles on the table in a patient's room. What is the most appropriate action to take? O A. Leave a note fo
Expand a polynomial!! Please show work