27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

What is 5,389.029 rounded to the nearest hundreth
What phylum has animals with a central cavity and mouth;and most of them have tentacles?
why did some people treat native americans so badly?
The crew on fishing boat caught four fish weighing a total of 1092 pounds. The tarpon weighed twice as much as the amberjack and the white marlin weighed twice
two forms of solid carbon diamond and graphite different in their physical properties due to the differences in their
how are plains formed
why do you use cubic units and not square units to find the volume of solid figures?
can someone help me with number 25
Write 75 as the product of its prime factors. (2 marks)
System of equations x-y-2z=4, -x+2y+z=1, x+y-3z=11. Solve by elimination