39016676a
39016676a 39016676a
  • 03-04-2022
  • Mathematics
contestada

Jorge bought 8 pounds of ground beef for $3.29 a pound. About how much did he pay altogether?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2022

Answer:$24

Step-by-step explanation:

Answer Link
orlyjossen orlyjossen
  • 03-04-2022

Answer:

$26.32

Step-by-step explanation:

If one pound costs 3.29, you have to multiply by the number of pounds (8)

8·3.29=26.32 or 3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29=26.32

Answer Link

Otras preguntas

Many American businesses are expanding their operations into developing countries. These businesses are often finding that: Select one: a. environmental standar
The county animal park is shaped like a triangle. Two perpendicular sides of the park measure 2.3 miles and 3.4 miles. What is the area of the animal park? a.
The acronym rice stands for
All of the following European countries held territory in Africa EXCEPT: A. Belgium B. Russia C. France D. England
In the Declaration of Independence, Thomas Jefferson listed a series of grievances that colonists had against British rule. What purpose did this serve? The lis
the world's smallest country is Vatican City it covers 17/100 square mile what is Vatican City area written as a decimal
How did the Pacific railway acts influence western settlement
What is the sign of the product of three integers with the same sign
What is the answer 6.25=r2
Round the number to the thousandths place. 64,672.318498 a. 64,672.318 b. 65,000 c. 64,672.32 d. 64,672.319