alanolea9382 alanolea9382
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

At a pet store supply store, 7 pounds of treats cost $20.65. If Bob needs 3 pounds of treats, how much would it cost him?

Respuesta :

TeaLearnsStuff
TeaLearnsStuff TeaLearnsStuff
  • 03-12-2021

Answer:

$8.85

Step-by-step explanation:

20.65/7 = 2.95

2.95 x 3 = 8.85

$8.85

Answer Link
madi736
madi736 madi736
  • 03-12-2021
answer is $8.85 (i think)
Answer Link

Otras preguntas

By what number should -4.125 be divided to get -5.5.​
Cypress Middle School wants to have a fundraiser to buy art supplies. Fundraiser A will give the school $1.50 for each order placed plus $75 as a bonus. Fundrai
11. In a certain town the ratio of the number of cars to that of taxis is 15:4. Ifthere are 172 taxis in the town, find the number of cars there.​
PLZ HELP PLZZZZZZZZZ DONT GET IT WRONG
Which activity demonstrates chemical weathering? A= dissolving of limestone by acid rain B= grinding of talc into a powder C=freezing of water in the cracks of
According to the following balanced reaction, how many moles of HNO3 are formed from 8.61 moles of NO2 if there is plenty of water present? 3 NO2(g) + H2O(l) →
How did the invention of the light bulb change the life of people in the 1800
Why might Qin Shi Huangdi have wanted to suppress historians?​
Can anyone help me in this question!!
Jonas buys 8.5 pounds of cheese to make sandwiches for a family reunion picnic. If 0.7 of the cheese he buys is American cheese, how many pounds of American che