brooklynperry45
brooklynperry45 brooklynperry45
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Baynes is shopping for rulers for her classroom. She wants to spend $19.75 on rulers and they cost $0.79 each. How many rulers, (r), can she buy?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: 25 rulers

Step-by-step explanation:

19.75/.79=25

Answer Link
leonardogalarza2004
leonardogalarza2004 leonardogalarza2004
  • 01-12-2021

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Divide the total money, by the cost of each product:

$19.75/$0.79=25

Answer Link

Otras preguntas

A regression was done for 20 cities with latitude as the explanatory variable (x) and average january temperature as the response variable (y). the latitude is
How does the patellar reflex protect us?
The bone of the cranium that forms the back of the skull above the nape is the:
The process that keeps heat from being transferred between two substances is A) conduction. B) convection. C) insulation. D) radiation.
Why did early humans eventually form hunter gatherer societies
You pay $2,000 in taxes on an income of $20,000, and a tax of $2,700 on an income of $30,000, then over this range of income the tax is
Leo Tolstoy's "How Much Land Does a Man Need?" presents a peasant, Pahom, who is overcome with greed and pride. The Devil tempts him to want more and more land
These angles are equal. What are they called?
who is Aung San Suu Kyi
What is a great way to broaden or narrow your search