Kayla4320
Kayla4320 Kayla4320
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

100 points & brainliest if you get it correct!

100 points amp brainliest if you get it correct class=
100 points amp brainliest if you get it correct class=

Respuesta :

livia68
livia68 livia68
  • 03-11-2021
brand 1 is the better deal. the unit price is $2.14 per lb.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 13-11-2021

Brand 1

[tex]\\ \sf\longmapsto \dfrac{12.19}{5.7}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto 2.14/lb[/tex]

Brand 2

2.15/lb+2=2.17/lb

Brand 2 is a better deal and 2.17lb is the unit price

Answer Link

Otras preguntas

PLZ HELP !!!!!!!!!!!! Square roots ​
im going to break my monitor soon can osmeon help me
Does anyone know the answer to this?
41. A bag contains 20 balls numbered from 1 to 20. Two balls are selected at the same time from the bag. What is the probability that the two numbers selected d
If Marie makes an investment of $8,000 that earns 2% simple interest annually how much is the total investment what after 3.5 years ?
What are Franklin views about government
Write a simple to-do-item application in Java. It should support the following features, Add a to-do item Delete a to-do item View the to-do items Make sure to
Think about one of your best memories. If you were to write a paragraph about that memory, what types of sentences do you think that paragraph would include?
Dina spent 6 dollars on a sandwich. Then she spent 3 dollars on a drink. Addition expression: ______________________________ Subtraction expression: ___________
did they play chess?(into statement )​