pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

1 inch 7 1 minute 14
The capacity of a cylindrical water tank is 539 litres. If its height is 1.4 meter then find the radius of the base.​
pls answer quickly and lots of details
Mention the conditions required for water and carbondiorido reaction in photosynthesis​
they are 8 red ball out of 24 balls. a ball is choosen at random. what is the probanility of chosoing ared ball?
explain the process of coal formation in brief​
I need good explanation this question.
A projectile is fired with a velocity of 400 ms-1 at an angle of 30° to the horizontal. Find the time to reach the greatest height and its horizontal range. ​
100 points at-least 3 sentences pls! Think about routine tasks that astronauts might need to do inside and outside a spaceship. Choose several tasks, and descr
A group of friends wants to go to the amusement park. They have $182.25 to spend on parking and admission. Parking is $16, and tickets cost $33.25 per person, i