davisxk313kd
davisxk313kd
03-12-2016
Mathematics
contestada
How do i find the cost per pound?
Respuesta :
JonathanHagen
JonathanHagen
03-12-2016
Literally just take the cost of X pounds of goods and divide it by X.
Answer Link
ValirionSaphris
ValirionSaphris
03-12-2016
Take the price you paid and divide it by the number of pounds you bought. For example, say I paid ten dollars for five pounds of flour. Take the ten dollars and divide it by the five pounds of flour, you get two dollars per pound.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 16+ )
Otras preguntas
Solve algebraically 3^x= 243
The top secret program to develop the atomic bomb was known as a) Operation Overlord b) Operation Torch c) The Manhattan Project d) Operation Barbarossa
Lauren used 3.6 gallons of water to water her plants over 9 weeks. If she used the same amount of water each week, how many gallons of water did Lauren use each
multiply (3x^3)(5x^2y)(x^5y^3)
What is the rhetorical question in one of Paine’s Common Sense editions and what purpose does it serve?
Explain what causes air pressure:
the area of a rectangular patio is represented by the expression 6x^2+13-5. the width of the patio is (3x-1) write an expression to represent the length of the
how did put le lion rugit in past tense in french
When Germany began World War II in 1939, a secret agreement with the U.S.S.R. allowed Soviet troops to __________. occupy eastern Poland annex eastern Czechoslo
What is the reciprocal of 7/g