mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

Suppose 100 MyBook users are chosen for a sample, but only 25 respond. What is this an example of?A.Response biasB.Selection biasC.Nonselection biasD.Nonrespons
Complete the chart related to the difference types of federal powers established by the U.S. constitution. Define each type of power and provide one example of
the perimeter of a rectangular picture frame is 32 inches.the length of the frame is 2 inches longer than the width. what are the dimensions of the frame? STEP
A pyramid has a rectangular base with dimensions of 6 meters by 4 meters. The height of the rectangular pyramid is 2 meters. Sand fills half the volume of the r
Jack and Nina are graphing two equations on a coordinate grid. Jack has graphed the equation y = 2x. If Nina graphs y = 5x, where will her graph be in relation
Which drug is given to cardiac transplant patients in order to prevent the body from attacking the new organ?
Help me find the which statements are true!!!!
¿Dóndetú anoche?Anyone know the answer ​
The lower the pH the stronger the ______ ?
Okay hi I’m homeschooled but my friend has a super bad home life so she never has time for school so I’m really trying to help her out. The only problem is that