tashaliah89412
tashaliah89412 tashaliah89412
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

If one yard of fabric costs $1.70 and Polly needs 4½ yards, how much will she spend on pink fabric? Show your work!

Respuesta :

natacorn08
natacorn08 natacorn08
  • 01-04-2021

Answer:

$7.65

Step-by-step explanation:

Okay, this is a standard multiplication problem, so:

4 1/2 x 1.7 = 7.65

Polly will spend $7.65 on pink fabric

hope this helps:)

Answer Link
saraalvi00
saraalvi00 saraalvi00
  • 01-04-2021

Answer:

$7.65

Step-by-step explanation:

cost for 1 yard=$1.70

cost for 1/2 yard=$0.85

so cost for 4 and half yard will be

 = 4*1.70+0.85

=6.8+0.85

=$7.65

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ! What is the value of the function at x = 3? Enter your answer in the box.
When members of a minority group learn the cultural practices of the dominant group, they have undergone:?
can anybody help me with my exponential growth / decay and functions homework?
(d) Describe the interaction between the Hebrews and nearby groups (including the Philistines, Assyrians, and Babylonians) in the region in ancient times.
Eva has $10 for lunch. Her meal cost $8.60. She wants to leave a 20% tip. Does she have enough money? Explain your reasoning.
Can someone explain how to do x-35>15
Did the fruit orange, or did the color come first?????????????????????????????????????????
Why I should get a scholarship after graduating cosmetology school
Find an equation in standard form for the hyperbola with vertices at (0, ±4) and asymptotes at y = ±1 divided by 3.x.
Unlike painting in the west, icons did not __________ biblical events.