sunflowerpeaches7 sunflowerpeaches7
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

While at the beach, daniel buys lunch for his family from a food stand. he buys one hot dog for $2.50 and 3 hamburgers. if he spent $13 total, write and solve the equation to find H, the amount each hamburger cost.

Respuesta :

BrainliestBrainiest BrainliestBrainiest
  • 04-03-2021

Answer:

3.5$

Step-by-step explanation:

simple.

Answer Link
lindseysykes2006 lindseysykes2006
  • 04-03-2021

Answer:13 = 2.50+3h

Step-by-step explanation:

H = $3.50

Answer Link

Otras preguntas

17qt is greater , less , equal to 4 gal
describe the basic particle from which all elements are made
simplify the rational expression: 3/5n+3 + 3n/n+6
Joshua's cousin pledged $12 for a charity walk. If Joshua walked 3 miles, how much did hid cousin pay per mile?
can y'all describe a chinese estate? asap
what layers contain the densest materials
Marcus is selling lemonade and peanuts.Each cup of lemonade costs 0.75¢,and each bag of peanuts costs 0.35¢.On Saturday,Marcus sold 5 more cups of lemonade than
Find all complex solutions of the equation x^4 + x^2 - 6 = 0
A current of 3.60A flows for 15.3s through a conductor. Calculate the number of electrons that pass through a point in the conductor in this time
what is the percent of 1.6 hours to 0.95 hour