jgunt2612 jgunt2612
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

Jill and Erica make 4 gallons of lemonade for their lemonade stand. If they charge $2.00 per quart, how much money will they make if they sell it all?

Respuesta :

JimenaFlores448 JimenaFlores448
  • 03-03-2021

Answer:

They will have 32 dollars

Step-by-step explanation:

4 Gallons are 16qt

Sooo....

Multiply 16*2.00=32.00

Answer Link

Otras preguntas

A ziggurat was built in Babel. True False
ok what is 84% of 311?
What is the difference between Lady Capulet’s behavior toward Juliet and the nurse’s behavior?
Most Native Americans in Texas: a. became ranchers b. refused to accept mission life c. adapted easily to Spanish culture d. wanted to learn a trade
According to Islamic teaching, when did Muhammad begin preaching to Arabs about worshipping the single God of the Jews and Christians? after hearing a voice whi
What is the concept and justification of Manifest Destiny
The model below can be used to find the quotient of 1/2 divided by 1/8 . What is the quotient? A 1/16 B 2/5 C 2 D 4
Line m passes through the points (6,1) and (2,-3). Line n passes through the points (2,3) and (5,-6). Find the point intersection of these lines.
What is one example of prose?
ok what is 84% of 311?