iperezhuerta7950
iperezhuerta7950 iperezhuerta7950
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $4.48. If Khloe spent $6.40 on oranges, how many did she buy?

Respuesta :

annahardee2232
annahardee2232 annahardee2232
  • 01-03-2021
4.48\7=.64
6.40/.64=10
The answer would be 10
Answer Link
oriellamarie
oriellamarie oriellamarie
  • 01-03-2021
Answer: 10 oranges
$4.48 divide by 7 = $0.46
Each orange costs $0.64
$0.46 times 10 = $6.40
Answer Link

Otras preguntas

what is y when x is 2.5
Discuss why so many writers in Early America refer to the era they lived in as a “heroic age.”
Help me what is 6x-2=20
Line K has the equation y=5x-4. Line L is parallel to line K, but passes through the point (-2,-7). The equation for L in slope-intercept form is: ______
A painter used 1 1/2 gallons of paint to paint 3/5 of a room. At this same rate, how many gallons will it take to paint the whole room?
1 1/2 x 3 2/1 if u get it I give u 30 bucks
2. Which detail best supports the idea that Anthony is widely respected? O A "I think, indeed, that the silly season in relation to Susan B. Anthony is over, pe
ORolling a die and getting a 6. Then rolling the die again and getting an odd number.Answer choices are 1/12 1/21/31/18
Work out the perimeter of the shape
The area of a square is 625 m 2 . Find its side