tiffany2033
tiffany2033 tiffany2033
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Jackson bought snacks for his team's practice. He bought a bag of apples for $2.74
and a 10-pack of juice bottles. The total cost before tax was $26.14. How much was
each bottle of juice?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

each bottle of juice costs $2.34

Step-by-step explanation:

2.74+10x=26.14

10x=26.14-2.74

10x=23.40

x=23.40/10

x=2.34

Answer Link

Otras preguntas

Help me plz i need help
Which figure is a prism? A figure has 3 rectangular faces and 2 triangular faces. A figure has 3 triangular faces the combine to form a point. A figure has 3 tr
what organisms eat the same type of food in the kelp forest ecosystem
How do lungs and airways compare among birds and mammals?
How fast an object is moving is its A) direction. B) motion. C) position. D) speed.
Create a cladogram that depicts the relationships among species A through species G.
How did the discovery of oil at Spindletop change Texas? *​
In the House of Representatives, what is the next step in the legislative process immediately after a debate is scheduled? OAll present members of the House vot
What does Susie flashback into Ruth’s life? (The Lovely Bones)
(9m+6)+(-5m-6) a. 4m+12 b.14m+12 c.14m-12 d.4m