arelygarcia2
arelygarcia2 arelygarcia2
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Shawna needs a new bed pillow. One store
was selling TWO pillows for $19.00. How
much would Shawna pay for ONE pillow?

Respuesta :

fionachambers89
fionachambers89 fionachambers89
  • 04-02-2021

Answer:

$9.5

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide 19 by 2 to get the cost of one pillow. I hope this helps :)

Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$9.50

Step-by-step explanation:

P is Pillows

2P=$19.00

divide by 2 in both sides

P=$9.50

so 1 pillow costs $9.50

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP!!!! 1. The hypothesis of an experiment is: if people listen to classical music as they fall asleep; they will sleep for longer periods of time. Des
What is an example of concrete language? A. Joy B. Honor C. Peace D. Stone
Harry and Helen are married, filing jointly. Their combined taxable income is $65,922. Every week, a total of $187 is withheld from their pay. Based on the tabl
Why does Romeo begin speaking in poetry as soon as he meets Juliet?
A system for specifying the precise of objects in space and time
What conclusion could you draw about the effect that building military bases during World War I had on Texas?
A reference book that contains articles on a wide variety of subjects, which typically focus on big-picture content, is called a(n) __________. A. atlas B. alma
Answer I really need the answer! PLEASE!!
r(x)=(500+ax)(50-bx)
There are 42 boys and girls participating in an essay-writing competition. Of the competitors, 21 are in seventh grade, 14 are in eighth grade, and 7 are in nin