SilverTrumpet5798 SilverTrumpet5798
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Felipe has entered a hot-dog-eating contest. If he can eat 3 hotdogs in 12 minutes, how many hot dogs can he eat in 24 minutes?

Respuesta :

topeadeniran2 topeadeniran2
  • 05-02-2021

Answer: 6 hotdogs

Step-by-step explanation:

From the question, we are informed that Felipe can eat 3 hotdogs in 12 minute. This means that he can ear one hotdog in 4 minutes (12/3).

The hot dogs that he can eat in 24 minutes will then be:

= 24/4

= 6 hotdogs

Answer Link

Otras preguntas

A 20-oz bottle of soda costs $1.15. What is the unit price, to the nearest tenth of a cent?
Charlene has nine different necklaces, and she wears four at a time. How many different ways can Charlene wear four necklaces?
Plz plz plz help me with all
Which country has an absolute advantage for producing books
What is the product? a-3/15a multiplyd by 5/a-3
what is the answer to -2+5n=4n+2
How would you prepare 1 liter of .030 m copper 2 sulfate pentahydrate?
​state laws protect individuals' privacy rights. a. True b. False
Which body system do animals use to eliminate waste, such as ammonia?
Dividing and multiplying complex numbers.