lowkeystevie lowkeystevie
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Five pounds of cherries cost $14.95. Write and solve an equation to determine how much each pound of cherries cost.

Respuesta :

anna20086
anna20086 anna20086
  • 02-02-2021

Answer:

$2.99 per pound of cherries

Step-by-step explanation:

$14.95 / 5 pounds of cherries = $2.99 per pound of cherries

Answer Link

Otras preguntas

Ken went to the store for his mother. he spent $2.37 on groceries. in addition, his mother said he could spend 35¢ on candy. what was his change from a five dol
Show and Explain two possible ways to choose team members that consider everyone equally regardless of ability or other differences.
a skier is trying to decide whether or not to buy a season ski pass. A daily pass costs $71. A season ski pass costs $300. The skier would have to rent skies wi
Who was the best marketeer ever?
when companies get together to fix prices, the result is __________. a. a consortium of suppliers b. an oligopoly c. a monopoly d. none of the above
the benefit of soy is that ita. doesn't go badB. is very low in fatc. has very strong tasted. is naturally low in saturated fat
Please Simplify 8k-5-2k+1
Show the calculation you would use to convert the following: a. 0.25 m to centimeters b. 9.8 g to kilograms c. 35 ms to seconds d. 4.2 dL to liters
define disposition as used in the article
is studying math at night is better than morning and why ? i want your openion.