doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

a small syringe is used to give a patient 0.23 ml of medication 4 times per day for 4 days. how much medication does he receive over the 4 days
please help I am stuck on this question
Expand and evaluate the series n=5 ai=2×i^2+3
historians have a difficult task, if not all facts have been discovered yet, with doing what?
Under the feudal system, how were soldiers and samurai rewarded?
statistics : 1. Here are the average temperatures in Houston, TX for each month in 2014 (measured in oF): please answer the questions on the image below
what is 13/26 simplified
72in^2= ft^2find the blank
given below is the odd-number function which of the following are equal to o (7) A.The seventh odd number B.O (6)+2 C.7 D.13
what is four x plus 2 plus y