Seudónimo Seudónimo
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

if $3.50 per bag of five apple how much is one apple

Respuesta :

horses96
horses96 horses96
  • 03-11-2020

Answer:

70¢ per apple

Step-by-step explanation:

Because it's $3.50 per bag of 5 apples, you can divide $3.50 and 5 by 5 to get 70¢ per apple.

Answer Link
Athenalsun
Athenalsun Athenalsun
  • 06-11-2020

Answer:

70⊄

Step-by-step explanation:

$3.5 ÷ 5 = 70⊄

Answer Link

Otras preguntas

I’ll give BRAINLIEST if correct
solve this equation Thank you!!
Determine the perimeter of the right triangle shown. Round your final answer to the nearest whole number, if necessary. right triangle with vertices at negative
It costs $2.50 to rent bowling shoes. Each game costs $2.25. You have $9.25. Write and solve an equation to find out how many games you can bowl.
- Briefly describe how you would prepare a simple acid base indicator.
70 POINTS!!!! This is my fourth time asking, PLEASE HElP!!! What is the domain of the following points?(The following points are on the image below) A {-7, 3, 7
Instructions: Your friend Jo just texted you saying she’s planning to meet some guy she met online. You know this is a really dangerous idea. Write a convincing
d Bula drives to work and back every day. One way, the trip is fifty miles. How many miles does she drive in five days?
What happens to earnings in a cooperative?
It costs $2.50 to rent bowling shoes. Each game costs $2.25. You have $9.25. Write and solve an equation to find out how many games you can bowl.