sofiaovalle sofiaovalle
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

a package of 36 photos costs $18. how many does it cost per photogragh ​

Respuesta :

boblepop8
boblepop8 boblepop8
  • 03-11-2020

Answer:

$0.50

Step-by-step explanation:

This is a simple equation. All you need to do is divide 18 by 36.

18/36 = 0.5

Answer Link
theconqueror12
theconqueror12 theconqueror12
  • 03-11-2020

Answer:

$0.5

(50 cents)

Step-by-step explanation:

Just divide how much it costs (18) by the number of items bought (36) and you'll find how much it costs per-item.

$18 ÷ 36 = $0.5

So $0.5 (50 cents) is your answer.

Hope this helps and have a nice day!

Answer Link

Otras preguntas

The emerging consensus among contemporary researchers is that stress is
Although it is not listed as a nutrient, this substance plays a large role in weight management and has been shown to prevent cvd, type ii diabetes, and cancer.
DNA is not found in the nucleus of all eukaryotes cells
The price of apples falls. what happens in the market for apple pies?
A local hamburger shop sold a combined total of 712 hamburgers and cheeseburgers on Tuesday. There were 62 more cheeseburgers sold than hamburgers. How many ham
Why is a transcription and translation so important?
The trading of votes by elected officials to secure favorable outcomes is called
What is the volume of the cone with diameter 7in and height 9in? Round to the nearest cubic inch
What is the volume of a rectangular prism with side lengths14.7 m, 23.4 m, and 3.2 m?
The emerging consensus among contemporary researchers is that stress is