amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Julie packed 18 DVDs in each of 4 boxes. She packed 15 DVDs in each of 5 boxes. She has 8 DVDs left over. How many DVDs does Julie have?
An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?
what is 84.985 rounded to the nearest tenth
Which is a factor of 76? A. 4 B. 14 C. 8 D. 12
Which religious group is credited with being the first American abolitionist group
Tell how to undo each operation and explain why it works. Adding 28. Dividing by 17
Given a force of 56 n and an acceleration of 7 m\s2, what is the mass
what is 3\15 in its simplest form
why is 296 divided by 6 equals 48 remainder 8
The tip of a steel pick looks like A. a nail. B. a steel staple. C. an arrowhead with serrated edges. D. a toothpick.