kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

There are four blue marbles, an unknown number of red (r) marbles, and six yellow marbles in a bag. Which expression represents the probability of randomly sele
What are the three parts of an emergency preparedness plan to a tornado?
Determine the basic oxidationnumber for elements in s and porbitals​
The cost of renting a car is 35/we plus $0.25/mi traveled during that week. An equation to represent the cost would be y= 35+0.25x, where x is the number of mi
Find the solution set of the inequality 14- 3x < -1.14
Simplify: |3−8|−(12÷3+1)2
Falling cold air forms a high-pressure area, called a ______. A) high B) low
Lamp Light Limited (LLL) manufactures lampshades. It applies variable overhead on the basis of direct labor hours. Information from LLL’s standard cost card fol
The net of a composite space figure is shown below. A. What figures make up the composite space figure? B. What is the surface area of the composite space figur
please someone help me​